Co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się wykupić ubezpieczenie AC?

Co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się wykupić ubezpieczenie AC?

Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych znajduje się również ubezpieczenie AC. Nie ma ono charakteru obowiązkowego, ale kupowane jest przez naprawdę dużą część właścicieli samochodów.

Pojawia się pytanie, co brać pod uwagę, aby wykupione ubezpieczenie AC było naprawdę idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Decydując się na wykupienie polisy AC, warto pamiętać, że ma to sens tylko wtedy, kiedy zapewnia ona szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Przyjmuje się, że im jest on lepszy, tym rzecz jasna jest lepiej. Dobra polisa AC musi uwzględniać takie zdarzenia, jak:

  • kradzież samochodu;
  • kradzież elementów auta, na przykład kół;
  • uszkodzenie pojazdu na skutek wypadku lub innego zdarzenia drogowego;
  • uszkodzenie pojazdu w efekcie czynników atmosferycznych, do których zalicza się między innymi opady gradu.

Nie każda polisa AC ujmuje te same punkty ochrony ubezpieczeniowej. Trzeba jednak pamiętać, że im zakres polisy jest większy, tym lepiej. Wiąże się to często z wyższą składką, ale ubezpieczenie AC ma sens tylko wówczas, kiedy zapewnia nam naprawdę dobrą ochronę. Rozwiązaniem, które dzisiaj znajduje się w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych jest tak zwane minicasco. W tym wypadku ochrona ubezpieczeniowa jest naprawdę niewielka, ale składka także nie jest zbyt wysoka.

Wycena samochodu

Wartość auta ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wysokość składki na ubezpieczenie AC. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe rozmaite oceniają wartość aut. Trzeba pamiętać, że im wyżej zostanie oceniona wartość naszego samochodu, tym wyższą składkę będziemy zobowiązani płacić. Kupując nowe auto prosto z salonu, zawsze przyjdzie nam płacić naprawdę wysokie AC.

Likwidacja szkody

Co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się wykupić ubezpieczenie AC?Obecnie do wyboru mamy dwa rodzaje tak zwanej likwidacji szkody:

  • opcję gotówkową;
  • opcję bezgotówkową.

Ten drugi przypadek wiąże się z pozostawieniem samochodu we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie. Nie dostajemy do ręki pieniędzy, ale nie musimy się także martwić tym, gdzie wstawić samochód i jakie części zakupić. Dla wielu osób jest to rozwiązanie o wiele lepsze.