Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel bankrutuje?

Po tym jak zostało podane do informacji publicznej, że jedno z towarzystw ubezpieczeniowych ogłosiło upadek wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy ich oszczędności są w pełni bezpieczne. Jeżeli chodzi o banki to mamy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A z kolei jak jest w przypadku ubezpieczeń?

Wyobraź sobie sytuacje w które to masz kilkadziesiąt tysięcy na tzw. polisolokacie i nagle okazuje się, że Twój ubezpieczyciel bankrutuje. Pierwszą myślą jest, że nie będzie możliwości odzyskania swoich pieniędzy. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Ochrona spoczywa na Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który będzie wypłacać poszkodowanym środki, które zgromadzili w towarzystwie, które zgłosiło upadek. W razie upadłości banku klientom, którzy mieli w nim depozyty, wypłaca wartości ich rachunków do równowartości 100 tys. euro czyli około 426 tys. zł.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Należy podkreślić, że Bankowym Funduszem Gwarancyjnym są objęte również odsetki od lokat, więc klienci otrzymają nie tylko zwrot zainwestowanego kapitału, ale również odsetki – oczywiście do wysokości kwoty jaka jest gwarantowana. Jeśli więc kusi Cię atrakcyjna lokata w banku, którego sytuacji finansowej nie znasz, a jak wiadomo klienci nie mają zazwyczaj informacji na temat kondycji banków to powinieneś być ostrożny i nie lokować w jednej instytucji więcej niż wynosi kwota gwarantowana. Poza tym, niezależnie od tego, jak duże sumy chcesz trzymać na bankowych lokatach, pamiętaj o znanym w świecie finansów przysłowiu, aby nie lokować swoich środków w jednej instytucji. Jest to bardzo ważną zasadą, którą należy się kierować. Tym sposobem będziemy w stanie wpłynąć na zabezpieczenie swoich środków.

Właściwy wybór ubezpieczenia

Bardzo ważne jest również, abyś dokonał wyboru określonego produktu jakim jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej tym sposobem będziesz mógł wpłynąć na podjęcie najlepszej decyzji z możliwych. Jest to bardzo ważną sprawą wobec czego postarajmy się o niej nie zapominać ani na moment. Sporą pomocą służy kalkulator ubezpieczeń, który jest udostępniony na stronach internetowych. Jest to narzędzie, które pozwala zestawić ze sobą kilka propozycji, aby móc wpłynąć na wybór najatrakcyjniejszej. Osoby wybierające tą możliwość bardzo cenią sobie ten fakt wobec czego postarajmy się o tym nie zapominać ani na moment.