Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC jest w Polsce obowiązkowe. Niezależnie od tego czy jeździmy danym pojazdem czy nie, każdy zarejestrowany samochód, ciągnik czy quad musi mieć wykupioną także polisę OC. Jednak chociaż jest to ubezpieczenie obowiązkowe nie ma jednej stawki jaką płaci dany użytkownik. Na składkę OC wpływa bardzo wiele czynników i różnice dla tego samego pojazdu i właściciela w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą być naprawdę duże.

Jak wybrać OC?

Jeśli chcemy szukać najtańszego ubezpieczenia OC kalkulator ubezpieczeń będzie ogromną pomocą wstępną przy selekcji towarzystw. Mamy do dyspozycji wiele kalkulatorów internetowych. Porównują one zakresy w różnych towarzystwach.  Im więcej danych wprowadzimy tym bardziej szczegółowe informacje uzyskamy. Zanim otworzysz kalkulator sięgnij po swój dowód rejestracyjny będziesz musiał bowiem podać te dane, które mają istotny wpływ na kalkulacje składki – jak marka, model samochodu, rodzaj i pojemność silnika, przebieg, data produkcji i pierwszej rejestracji oraz informacje o sobie. Ma to bowiem wpływ na wysokość składki. Im wyższe ryzyko twojej szkodowości dla TU tym wyższa będzie Twoja składka. Niektóre zwyżki wynikają ze statystyki, np. młodzi kierowcy powodują więcej wypadków i nie masz na to żadnego wpływu. Inne kwestie są związane z tobą osobiście, np. ilość dotychczasowych szkód. Ważne jest także miejsce zamieszkania, w których rejonach jest więcej, a w których mniej wypadków komunikacyjnych.

Jak obniżyć składkę?

Większość towarzystw nawzajem honoruje swoje zniżki. Jeśli więc zmieniasz towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie miałeś szkód możesz poinformować o zniżkach jakie przysługiwały w twoim poprzednim TU. Wówczas zwykle jest możliwość zawarcia ubezpieczenia zgodnie w twoim oświadczeniem i zastosowanie tych zniżek. Najtańszą opcją polisy jest jednorazowy schemat płatności. Rozłożenie na raty płatności jest wygodne ale skutkuje wzrostem ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Warto pamiętać, ze aby nabyć zniżki wystarczy być współwłaścicielem danego pojazdu.

Oblicz swoją składkę na stronie https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam