Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

Wraz z zakupem pojazdu mechanicznego bądź wraz z jego pierwsza rejestracją w kraju każdy właściciel ma obowiązek wykupić obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń na drodze. Odpowiedzialność cywilna, bo tak nazywa się ten pakiet ochronny, gwarantuje wypłatę środków w przypadku, gdy właściciel danego pojazdu spowodował kolizje drogową, bądź wypadek, w którym ucierpiały osoby trzecie.

Brak ubezpieczenia auta bądź nieprzedłużenie polisy grozi surowymi konsekwencjami zwłaszcza ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada nawet wielotysięczne kary dla zapominalskich. Gdyby ubezpieczenie pojazdów nie było obowiązkowe każdy kierowca, który wyrządziła na drodze szkodę innemu kierowcy, czyli na przykład brał udział w stłuczce, musiałby pokryć naprawę pojazdu poszkodowanego z własnej kieszeni. Na pewno nie byłby to niskie sumy, choć wszystko zależy od ilości powstałych uszkodzeń.

Pokrywanie kosztów

Pokrycie kosztów związanych z opieką medyczną czy późniejszą rehabilitacja także leżałoby w kwestii sprawcy wypadku. Jak widać ubezpieczenia samochodowe, ratują w wielu sytuacjach, więc lepiej pilnować terminowego opłacania składek. Oczywiście są kierowcy, którzy bagatelizują ten nakaz i poruszają się po publicznych drogach pojazdami bez ważnych dokumentów, zazwyczaj jednak kończy się to mandatem i odholowaniem pojazdu na parking policyjny. Opłacając polisę ubezpieczeniową, należy jednak pamiętać, iż nie obejmuje ona naprawy pojazdu osoby, która spowodowała zdarzenie drogowe, lecz tylko osoby, która została w nim poszkodowana. By móc uzyskać również pomoc finansową należy wykupić dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, które zagwarantują również sprawcy naprawę, jak i w razie konieczności opiekę medyczną.

Jakie korzyści niesie dodatkowe AC?

Na pewno dodatkowe ubezpieczenia AC będą niosły za sobą wiele korzyści nie tylko ze względu na fakt, iż podczas wypadku będzie można liczyć na wsparcie, lecz także w każdej sytuacji na drodze, awarii pojazdu bez dodatkowych opłat każdy, kto wykupi taką polisę, może zadzwonić po darmową pomoc drogową, o każdej porze dnia i nocy. Krótko mówiąc, ubezpieczenie OC pojazdu powinno być sprawą priorytetowa dla każdego kierowcy i nie istotne czy wsiada się do własnego auta, czy też pożyczonego, komplet dokumentów, czyli dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, jak i ważny przegląd techniczny muszą się w nim znajdować. Nawet za zapomnienie ich grozi mandat karny, więc, po co narażać się na dodatkowe straty, lepiej zadbać o wszystko nim ruszy się w drogę, bo nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić.