Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia?

Znaczna większość powie, że najważniejszą kwestią będzie wysokość składki. Tymczasem składka to jedynie procent od sumy, na jaką decydujemy się ubezpieczyć mienie.

Im jest ona mniejsza, tym niższa będzie składka, ale też tym mniejsze ewentualne odszkodowanie. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że z danych towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że większość z nas zaniża wartość ubezpieczanego majątku! Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że należy uważać na takie limity. Ubezpieczyłeś mieszkanie od zalania, od kradzieży? Złodzieje wynieśli ci telewizor plazmowy? Wartość skradzionego mienia jest niższa od sumy ubezpieczenia jaką wybrałeś, a mimo to towarzystwo nie pokryło strat.

Limity znajdujące się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń

Dlaczego tak właśnie się dzieje? Wynika to z limitów jakie zostały zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, na które się godzisz, podpisując polisę. Ubezpieczyciele wprowadzają na pewno limity odpowiedzialności. Jednym z nich jest limit sumy ubezpieczenia za sprzęt elektroniczny – w praktyce oznacza, że choćby złodzieje wynieśli ci samą tylko elektronikę o wartości np. 10 tys. zł, to przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 15 tys. zł dostaniesz co najwyżej 7,5 tys. zł odszkodowania.

Jakie rzeczy mają niższe limity?

Pamiętaj również o tym, że niższe limity mają najczęściej te rzeczy, które łatwiej ukraść i które szybciej się starzeją. Nie dużo dostaniemy też za anteny satelitarne oraz ukradzioną gotówkę i obligacje na okaziciela. W niektórych towarzystwach możesz kupić sobie 100-proc. ochronę ubezpieczeniową, ale za wyższą składkę. Miejmy również na uwadze fakt, że składka jest uśredniana. Wynika to z tego, że ryzyko utraty poszczególnych rodzajów przedmiotów jest różne, więc dla każdej kategorii ubezpieczyciele mogliby ustalać różne stawki. Nie robią tego jednak, tylko uśredniają te ryzyka i dodają do tego własne koszty, co w efekcie daje oferowaną ci składkę. Zdając sobie sprawę z tego oto faktu będziemy mogli wpłynąć na wybór najlepszego wariantu.