Gdy ubezpieczyciel bankrutuje, pomaga UFG.

Jak wiadomo rynek ubezpieczeniowy jest bardzo mocno rozbudowany. Obecnie możliwość współpracy proponuje wiele firm ubezpieczeniowych, które wychodzą z coraz to atrakcyjniejszymi produktami. Dla laika wybór konkretnej propozycji jest nie lada wyzwaniem. Czy trzeba sugerować się wyłącznie ceną?

A może warto jest wziąć pod uwagę również inne czynniki? Kupując ubezpieczenie oc samochodowe od małej firmy, która dosyć krótko istnieje na rynku zawsze jest ryzyko, że może ona splajtować. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lokowania pieniędzy na polisie inwestycyjnej wykupionej w towarzystwie ubezpieczeniowym. Co w sytuacji, gdy firma zgłosi upadek? Tu na pomoc klientom przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – znany jest on głównie z karania kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ale to nie jedyna forma działalności tej instytucji.

Bankructwo towarzystwa ubezpieczeń na życie

Fundusz zajmuje się również wypłatą odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, które są spowodowane przez kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia oc. Wypłaca odszkodowania także w sytuacjach, gdy poszkodowany zgłasza szkodę sprawcy, a okazuje się, że ubezpieczyciel sprawcy zbankrutował. UFG wkroczy do akcji również gdy zbankrutuje towarzystwo ubezpieczeń na życie. To bardzo ważna informacja dla posiadaczy wszelkiego rodzaju polis inwestycyjnych. Warto jest zdawać sobie sprawę, że jeszcze kilka lat temu tego rodzaju produkty oszczędnościowe były oferowane jako alternatywa dla lokat bankowych. To od nich trzeba było odprowadzać podatek od dochodów kapitałowych.

Podatek Belki

Teraz ubezpieczenia inwestycyjne są już objęte tzw. podatkiem Belki, ale wciąż nieźle się sprzedają, a wiele osób zgromadziło na swoich polisach oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych. Niestety pieniądze trzymane w produktach ubezpieczeniowych nie są tak bezpieczne jak to byłyby w przypadku banku – przynajmniej jeśli chodzi o granicę odpowiedzialności funduszu gwarancyjnego. Zdając sobie sprawę z podobnych kwestii znacznie łatwiej będzie nam podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy z określonym towarzystwem ubezpieczeń, które posiada atrakcyjną ofertę, ale jest od krótkiego czasu na rynku.