Jak dobrze się ubezpieczyć?

W kwestii ubezpieczeń w naszym kraju narosło niestety wiele mitów. Szczególnie krzywdzące dla osób, które chcą się ubezpieczyć, jest to, że ubezpieczenia są zdecydowanie za drogie i że nie warto się z nie bawić bardziej, niż jest to konieczne. Każdy z nas musi mieć przecież taki podstawowy pakiet ubezpieczeń, w skład którego wchodzą ubezpieczenia zdrowotne, a dla osób posiadających samochodów również ubezpieczenie OC samochodu. Wracając jednak do tego, jak dobrze się ubezpieczyć, to czy jest na to jakaś recepta? Czy można podjąć jakoś decyzję i zdecydować się na konkretny pakiet ubezpieczeń ze świadomością, że ubezpieczyliśmy się dobrze? Oczywiście, że tak, ale trzeba do tego odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Analiza potrzeb

Te pytania służą przede wszystkim do rozszyfrowania swoich potrzeb, bo to właśnie dzięki nim określimy, jaki wariant jest dla nas najlepszy i na jaki warto postawić. Może to nie być trudne, ale właśnie rozpoznawanie potrzeb poprzez pytania jest najlepszym sposobem na to, żeby otrzymać odpowiednią odpowiedź dotyczącą tego, co kupić, gdzie kupić i za ile. Pierwsze pytanie brzmi: jak drogie jest Twoje mienie i jak dużo pracy Cię kosztowało? Jeżeli coś było naprawdę drogie i Ci na tym zależy, to nie możesz na to szczędzić pieniędzy. Im dłużej na coś pracujesz, tym powinno to być lepiej ubezpieczone. Dlatego też ubezpieczenie mieszkania za 100 tysięcy złotych będzie tańsze i mniej wymagające, niż ubezpieczenie takiego za 500 tysięcy i jest to całkiem zrozumiałe. Druga sprawa jest taka, że musimy sobie zadać pytanie, jak bardzo jesteśmy wymagający, czy potrzebujemy tylko podstawowej ochrony, czy też konieczne jest, żebyśmy wybrali coś takiego, co zabezpieczy nas od A do Z na wszystkich możliwych frontach.

Warianty ubezpieczeniowe

Im więcej potrzebujemy, tym baczniej musimy się przyglądać naszym wariantom ubezpieczeniowym i szukać takich rozwiązań, które będą dla nas najlepsze w każdym calu. Dobre ubezpieczenia to przede wszystkim takie, które zapewniają nam maksymalny komfort zarówno emocjonalny, jak i finansowy. Oznacza to, że takie ubezpieczenia OC i AC, a także zdrowotne i mieszkaniowe muszą nam dawać wszystko, czego potrzebujemy, ale jednocześnie nie mogą ogołocić całkowicie naszego portfela. Taki złoty środek każdemu daje zadowolenie. Jeżeli mielibyśmy mówić o dobrych ubezpieczeniach, to odpowiadałyby one na wszystkie nasze potrzeby i jednocześnie były dla naszego portfela po prostu odpowiednie. Odpowiadając sobie na podstawowe pytania, tak dopasowujemy ofertę, żeby była ona dla nas idealna i szukamy takiej, która spełnia te założenia.