Konsekwencje braku OC

OC jest obowiązkowe i powinien mieć je każdy posiadać samochodu. Niestety okazuje się, że zdarzają się tacy ludzie, którzy tego ubezpieczenia nie wykupują lub po prostu o nim zapominają. To natomiast generuje dla nich możliwe bardzo duże nieprzyjemności. Za brak OC grożą przecież dzisiaj bardzo wysokie kary, dlatego też tak ważne jest, żeby pamiętać o tym, żeby to ubezpieczenie posiadać. Ubezpieczenia OC to dzisiaj obowiązkowy standard ubezpieczeń, a to znaczy, że żaden samochód nie może uchylić się od ich posiadania, bo jest to po prostu koniecznie. Trzeba to ubezpieczenie mieć niezależnie, czy posiada się mały samochód, czy też ogromnego tira.

Zapłata za szkody

Konsekwencje z braku ubezpieczania mogą być dwojakie. Przede wszystkim w momencie, kiedy powodujemy wypadek lub stłuczkę, zachodzi taka sytuacja, że po prostu będziemy zmuszeni zapłacić za wszystkie, powstałe szkody z własnej kieszeni, nikt za nas tego nie zrobi. Kiedy mamy OC ubezpieczenie i spowodujemy jakieś zdarzenie na drodze, to wtedy dochodzi do takiej sytuacji, że za wszystko płaci za nas nasz ubezpieczyciel, a my nie ponosimy żadnych kosztów. Jeżeli jednak nie mamy takiego ubezpieczenia, to robi się niemały problem, bowiem musimy je przecież jakoś posiadać, bo to jest obowiązkowe.

Policja i sprawa sądowa

W takim wypadku mamy na głowie policję i zostaje przeciwko nam wytoczona sprawa. Ta sprawa ma na celu skazanie nas za brak ubezpieczenia. Co ciekawe robi się tak zarówno w przypadku tych, którzy robią to celowo, jak i w przypadku tych, którzy zapomnieli zapłacić ubezpieczenia. Czasami polisa ubezpieczeniowa może nam się skończyć, a my nie mamy o tym zielonego pojęcia. Wyjeżdżamy gdzieś i nie mamy ubezpieczenia, a potem coś się dzieje i okazuje się, że będziemy za coś takiego osądzeni i skazani. Dlatego tak ważne jest, żeby przez cały czas sprawdzać, czy przypadkiem nie kończy nam się już okres ubezpieczenia. Jeżeli tak, to trzeba nową polisę założyć jak najszybciej, żeby później o tym nie zapomnieć i nie jeździć nielegalnie, bo to się może źle skończyć.