Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Każdy, kto decyduje się na zakup pojazdu mechanicznego, bez względu na to, czy jest to samochód, motor czy inne urządzenie, które ma poruszać się po publicznej drodze, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa powinna być zawarta z chwilą dokonania pierwszej rejestracji.

Oczywiście ubezpieczenie OC samochodu wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo nie dość ze sam dowód rejestracyjny i tablice pochłoną nie małą ilość pieniędzy, to składki niestety niskie również nie będą, choć to zależy od rodzaju pojazdu oraz wysokości zniżek, jakie posiada właściciel.

Kupno polisy przez Internet

Nie chcąc przepłacać warto wykupywać polisy ubezpieczeniowe droga internetową, wtedy nie trzeba będzie opłacać prowizji dla agenta. Składki płacone w dwóch ratach także wychodzą znacznie drożej, więc lepiej jest jednorazowo dokonać wpłaty i oszczędzić, niż pamiętać by zapłacić drugą część w terminie, bo nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe przypomina o takich czynnościach, tym lepiej jest opłacić wszystko z góry, gdyż nieterminowe wpłaty powodują naliczenie dość wysokich odsetek. Opłaty z tego tytułu mogą być różne i uzależnione są nie tylko od samej firmy ubezpieczeniowej, lecz także od wielu dodatkowych czynników. Jeśli w ostatnich trzech latach właściciel pojazdu miał zdarzenia drogowe na pewno zniżki będą mniejsze a tym samym OC wyższe. Najlepszy do sprawdzenia ile wyniesie polisa w danej firmie, będzie kalkulator ubezpieczenia samochodu dostępny na stronach internetowych, całkowicie za darmo.

Pomoc doradcy ubezpieczeniowego

Można również umówić się na spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym, lecz taka osoba zapewne nie zaproponuje nic lepszego niż to, co można znaleźć w Internecie. W najgorszej sytuacji niestety będą osoby, których staż prawa jazdy jest bardzo krótki bądź osoby, które dopiero je nabyły. Za OC pojazdu będą musiały zapłacić wysokie kwoty, gdyż ubezpieczeniowe towarzystwa zniżki naliczają według wielu kierowcy, jak i stażu właśnie prawa jazdy. Nic, więc dziwnego, że każdy świeżo upieczony kierowca szuka oszczędności, bo ubezpieczenia samochodów, które rocznie pochłoną tysiąc złotych bądź nawet dużo więcej potrafią spędzić sen powiek. Oczywiście tak wysokie opłaty są omijane w prosty sposób, samochód rejestrowany jest na osobę, która ma pełen pakiet zniżek, a faktyczny właściwe auta wpisany jest jedynie, jako drugi współwłaściciel. Owszem jest to rozwiązanie, lecz niestety nie do końca opłacalne, bo zniżki naliczane za staż prawa jazdy czy nawet za kontynuacje ubezpieczenia w danej firmie naliczane będą, ale tylko osobie, na która opiewa polisa.