OC i AC – standard w dzisiejszym świecie

Odkąd wszelakiego rodzaju ubezpieczenia weszły do standardu, wiemy już, że aby skutecznie dysponować swoim samochodem, konieczne jest jego odpowiednie ubezpieczenie. Od tego, jak ubezpieczymy nasz samochód, będzie zależało, jak będzie nam się go prowadzić. Czy będziemy jeździć ciągle na strachu, przejmując się, że jeśli stanie się wypadek, to będziemy mieli problem, czy wręcz przeciwnie, będziemy spokojni o to, że nic na tym nie stracimy w razie problemu. OC samochodu jest dzisiaj taką podstawą i musimy pamiętać, że bez niego tak naprawdę nic nie zrobimy. Jeżeli chcemy mieć możliwość odpowiedniej jazdy i spokojnej głowy, no to siłą rzeczy musimy się ubezpieczać.

Czym jest OC

Dzisiaj od OC nie ma ucieczki, to ubezpieczenie musi mieć każdy i to jest bezwzględny standard. Oczywiście w kwestii innych ubezpieczeń mamy pewną dowolność, ale z OC nic nie zrobimy. Konieczne jest, żeby posiadał go każdy samochód. OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, więc chroni nas od odpowiadania za ewentualne skutki zdarzenia na drodze. Jeżeli spowodujemy jakąś stłuczkę lub jakiekolwiek inne zdarzenie, to w przypadku posiadania OC nie musimy się martwić o jakiekolwiek skutki tego zdarzania, gdyż wszystko za nas załatwia ubezpieczyciel. On wypłaca ewentualne pieniądze komuś, komu wyrządziliśmy szkodę, bez względu na to, gdzie się znajdziemy i co zrobimy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ratuje nas zarówno przy stłuczce pod marketem, jak i w drodze na wakacje, kiedy przypadkowo wjedziemy w tył jakiegoś auta. Za każdym razem ratuje nas wtedy, kiedy zrobimy coś niewłaściwego.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Nie jest możliwe, żeby ktoś uchylił się od obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia. Je po prostu trzeba posiadać. Musi mieć je każdy pojazd silnikowy, bez względu na to, jaki ma silnik, jak wygląda czy jaki jest jego wiek. To jest po prostu konieczne. Za każdym razem, kiedy chcemy wyjechać na drogę, powinniśmy sprawdzać, czy czasami nie skończyło się nasze ubezpieczenie samochodu. Jeżeli się ono skończy, to niestety, ale nie możemy nim jeździć dopóki nie opłacimy go po raz kolejny. Z AC jest trochę inaczej. Tutaj w grę wchodzi wyłącznie dobra wola właściciela samochodu. O ile polisa OC jest koniecznością, o tyle już wariant AC możemy wykupić, ale nie musimy. Jeżeli będziemy chcieli, to warto zapytać naszego ubezpieczyciela o jakiś standard ubezpieczenia, a przy wykupywaniu przez kilka lat u jednego ubezpieczyciela być może pozwoli nam on na jakieś obniżenie naszych składek albo zakup OC i AC samochodu w pakiecie za mniejszą cenę.