Od czego zależy wysokość składki AC?

Właściciele droższych samochodów z pewnością zastanawiają się nad zakupieniem ubezpieczenia autocasco, jednak często odstraszają ich wysokie ceny składek, jakie musieliby opłacać każdego roku. Większość z tych osób patrzy tylko w ofertę towarzystwa po czym rezygnuje, jednak warto zastanowić się od czego te ceny są zależne i w jaki sposób można by je było obniżyć. Na koszty wpływa kilka czynników, z czego niektóre są ważniejsze, a niektóre mniej istotne, jednak wszystkie one mają jakieś znaczenie przy ustaleniu końcowej ceny.

Miejsce zamieszkania i zawód

Ubezpieczyciel obliczając składkę AC przede wszystkim bierze pod uwagę miejsce zamieszkania. Właściciele samochodów z dużych miast muszą przygotować się na wyższe stawki, ponieważ istnieje tam znacznie większe ryzyko kradzieży lub uszkodzenia pojazdu na parkingu, gdzie trudno będzie znaleźć świadków zdarzenia. Oczywiście istotna będzie również historia dotychczasowego ubezpieczenia oraz wiek kierowcy. Osoby, które dopiero co dostały prawo jazdy do ręki nie mogą liczyć na żadne zniżki, a wręcz przeciwnie – mogą zostać potraktowane zwyżkami, gdyż są uznawane za niebezpieczne w ruchu drogowym. Wszystkie zniżki oraz zwyżki muszą mieć jednak jakąś swoją podstawę i jest nią nic innego jak rynkowa wartość samochodu.

Parametry pojazdu

Bierze się tutaj pod uwagę markę oraz model pojazdu oraz statystyki kradzieży. Samochody, które najczęściej padają łupem złodziei w danym regionie mają niestety najwyższe stawki ubezpieczeniowe w swojej grupie. Przy podpisywaniu umowy trzeba również wziąć pod uwagę nasze preferencje odnośnie części zamiennych. Klienci preferujący oryginały powinni zaopatrzyć się w nieco wyższe ubezpieczenie, ponieważ każdorazowa naprawa będzie pochłaniać środki z ubezpieczenia, które już nie zostaną zwrócone, takie zjawisko nosi nazwę konsumpcji ubezpieczenia.

Większość towarzystw oferuje również zniżki za wykupienie pakietu OC i AC, jednak najpierw lepiej trochę poszukać i zorientować się czy wykupienie tych ubezpieczeń osobno nie będzie bardziej opłacalne, gdyż taka sytuacja jest bardzo możliwa.