Autocasco

Ubezpieczenia turystyczne, a ubezpieczenie bagażu

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do tego jak ważne jest ubezpieczenie turystyczne. Nawet kiedy wybieramy się w stosunkowo krótką podróż, warto jest takie ubezpieczenie z wielu powodów wykupić. Po pierwsze chodzi o ewentualne koszty związane z leczeniem czy też z wypadkami, które przytrafić mogą się każdemu. Pomijając już fakt, że takie zdarzenie może mocno popsuć wyjazd turystyczny należy mieć na uwadze także to, że również kłopoty z bagażem mogą skutecznie popsuć wyjazd.

Zakres ubezpieczenia bagażu

Dlatego też w ramach swojego ubezpieczenia turystycznego warto dodatkowo ubezpieczyć także swój bagaż. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela może być bardzo różnorodny, należy więc dokładnie zapoznać się z tym kiedy i w jakim stopniu ubezpieczony powinien być bagaż. Można ubezpieczyć się w każdym razie od ewentualnej kradzieży bagażu, jego zgubienia czy uszkodzenia a nawet od nie dostarczenia go na czas na przykład przez linię lotniczą. Dla większości najlepszym wyborem będzie standardowe ubezpieczenie bagażu, ale kiedy w podróż zabieramy drogi sprzęt, na przykład sprzęt sportowy to warto jest już mieć na uwadze możliwość jego dodatkowego ubezpieczenia.

Wartość rzeczywista a odtworzona

Tak samo jak w każdym innym ubezpieczeniu określana jest suma ubezpieczenia do wysokości której odpowiadać będzie ubezpieczyciel. Jest to też element na który warto zwrócić uwagę, zanim polisę podpiszemy. Turyści mają do wyboru ubezpieczenie się przy określeniu rzeczywistej wartości bagażu jak też tak zwanej wartości odtworzeniowej co ma szczególne znaczenie w momencie kiedy przewożone są cenne przedmioty. Wartość rzeczywistą ubezpieczenia porównać można do wartości rynkowej, która jak wiadomo przy rzeczach używanych będzie już odpowiednio niższa. Natomiast wartość odtworzeniowa to kwota odszkodowania, która powinna w pełni wystarczyć do odkupienia utraconych rzeczy. Pod uwagę brany jest podobny lub lepszy standard, niezależnie od tego co faktycznie w bagażu się znajdowało, aczkolwiek towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z takich standardowych ubezpieczeń niektóre kosztowne przedmioty, gdzie zarówno ryzyko jak i składka ubezpieczeniowa są już zupełnie inne.