Wymagane ubezpieczenie pojazdów

Wszystkie pojazdy mechaniczne, które zostały zarejestrowane w odpowiednim urzędzie, by móc poruszać się po drogach publicznych, muszą posiadać stosowne ubezpieczenie OC.

Niestety mimo przepisu, który nakazuje wykup polisy wielu kierowców i tak go łamie, jeżdżąc bez ważnych dokumentów, co oczywiście skutkuje nie tylko wysokim mandatem karnym w przypadku kontroli policyjnej, lecz także UFG, czyli Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny dodatkowo nakłada grzywnę, również surową. Jak widać ubezpieczenie komunikacyjne, musi być respektowane przez wszystkich posiadaczy czterech kółek.

Jakie koszty pokrywa ubezpieczyciel?

W przypadku zdarzenia drogowego naprawę szkód pobyt w szpitalu czy dodatkowe odszkodowania pokrywa ubezpieczyciel, w momencie, gdy brak jest ważnego OC, wszelkie koszty spadają na sprawcę, więc by uniknąć spłacania długu latami, bo kwoty są zazwyczaj bardzo wysokie, warto dopilnować, by opłacone ubezpieczenie pojazdu znajdowało się w dowodzie rejestracyjnym, wraz z ważnym przeglądem technicznym. Nawet jeśli samochód jest pożyczony, pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, czy posiada wszystkie wymagane papiery, bo w przypadku spowodowania kolizji winę i tak poniesie kierowca nie właściciel pojazdu, bo to na nim ciąży obowiązek sprawdzenia, czy wszystko jest tak, jak ma być, a samochód jest dopuszczony do ruchu. W takich przypadkach najlepiej, jeśli pojazd posiada dodatkowe ubezpieczenie autocasco, wtedy naprawa również zajmie się ubezpieczyciel, lecz w praktyce tylko nowe bądź kilkuletnie samochody poosiadają taką ochronę. Cóż koszty takiego luksusu są wysokie, lecz nawet szkody powstałe na parkingu będą respektowane.

Kiedy następuje wypłata odszkodowania?

Wypłaty odszkodowań z tego tytułu są również wysokie, więc bez względu na wiek pojazdu warto dopłacić do dodatkowego pakietu i cieszyć się spokojna jazdą w każdej sytuacji. Oczywiście ubezpieczenie ac nie jest wymogiem, zależy ono tylko od samego właściciela pojazdu, choć według statystyk udostępnionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika, iż coraz większa liczba właścicieli pojazdów mechanicznych wykupuje pełne ubezpieczenia wraz ze wszystkimi dodatkami, assistance czy NNW. Na pewno jest to bardzo rozsądne posunięcie, zwłaszcza jeśli dużo się podróżuje. Ogólnie rzecz biorąc, dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe są dobrowolne, lecz OC należy opłacać na każdy pojazd, bez względu na wiek czy markę. Wysokość składek także będzie różna, bo jeśli ma się na koncie kilkuletnią bezszkodową jazdę to na pewno uda się uzyskać wysokie zniżki z tego tytułu, staż prawa jazdy również wpływa na ich wysokość, tak samo, jak wiek kierowcy.