Zamiana ubezpieczyciela

Czasami bywa tak, że nasz dotychczasowy ubezpieczyciel w pewnym sensie nas nie satysfakcjonuje. Na potrzeby rozważania zmiany ubezpieczyciela weźmiemy sytuację, kiedy Pan Kowalski ma ubezpieczenia OC AC w firmie X. Pan Kowalski jest klientem towarzystwa ubezpieczeniowego X od 2 lat. W pierwszym roku był bardzo zadowolony, ale w drugim już mniej, bo cena ubezpieczenia zamiast maleć, wzrosła. Dodatkowo Pan Kowalski skorzystał z internetowych porównywarek i dowiedział się, że jego ubezpieczenie w tej firmie jest naprawdę jednym z najdroższych, podczas gdy ten sam pakiet w innych firmach kosztuje znacznie mniej. Kowalski postanowił więc, że zmieni firmę ubezpieczeniową na inną. Co w takiej sytuacji powinien zrobić?

Tydzień przed terminem

Przede wszystkim nie może czekać do momentu, aż jego polisa się skończy. Przyjmijmy, że ubezpieczenie Kowalskiego jest ważne do 1 grudnia tego roku. Jeżeli więc przyjdzie on do innego towarzystwa ubezpieczeniowego 1 grudnia albo drugiego lub później, to nie będzie tam mógł wykupić ubezpieczenia, bo będzie zmuszony, żeby kontynuować je w starej firmie, w której ma je do tej pory. Dlatego Kowalski musi wiedzieć, że zmiany ubezpieczyciela musi dokonywać maksymalnie ostatniego dnia przed zakończeniem się polisy. Jeżeli przegapimy ten moment, to będzie musiał ją kontynuować. Niestety tak skonstruowane jest prawo i trzeba się tego trzymać.

Istotne formalności

Dlatego Kowalski musi się rozglądać za nowym ubezpieczycielem minimum na tydzień przed zakończeniem się jego polisy, bo tylko wtedy zdąży załatwić wszystkie formalności. Polegają one na napisaniu lub wypełnieniu specjalnego druku, który świadczy o tym, że dana polisa nie będzie już przez Kowalskiego kontynuowana i że zrywa on z towarzystwem ubezpieczeniowym współpracę dla tego konkretnego samochodu. Wystarczy tylko jeden podpis oraz wprowadzenie do systemu i dzięki temu możliwe będzie wycofanie się z poprzedniego ubezpieczenia, a następnie z takim drukiem przystąpienie do innego w innej firmie ubezpieczeniowej. Cała procedura nie jest trudna, ale trzeba wiedzieć, kiedy ją wykonać.