Wiadomosci

Zagrożenia, które czyhają na domowników

Słowo „dom” ma dwa znaczenia: jednym jest budynek mieszkalny, wolnostojący. Może posiadać jedną kondygnację, dwie lub więcej. W murach znajdują się media, meble, sprzęty i… ludzie. Ludzie są drugim znaczeniem tego słowa. „Jiā” w języku chińskim oznacza zarówno dom jak i rodzinę. To tu będą miały miejsce zdarzenia, które zapiszą się w pamięci na zawsze. Pierwsze kroki dziecka, spotkania z przyjaciółmi, wspólne, rodzinne święta. Co zrobić, by było to bezpieczne miejsce? Jakie zagrażające sytuacje mogą mieć miejsce w domu? Poniżej zostaną przedstawione ich przykłady.

Ogień

Ogień jest symbolem ciepła, ogniska rodzinnego. Kontrolowany żywioł może przynieść wiele dobrego: ciepły obiad, deser czy kolacja, a także klimat relaksu i odprężenia przy aromatycznej świecy. Ogień jest wciąż nieodłącznym elementem ogrzewania- wiele systemów grzewczych opiera się na paliwach stałych (węglu i drewnie). Często poza pożarami, wynikającymi z niekontrolowanego używania ognia, groźny pomoże okazać się tlenek węgla- czad. Jest on potocznie nazywany niewidzialnym zabójcą i zbyt duże jego stężenie w krwi może spowodować uduszenie.  Warto zatem wyeliminować ten problem, zmieniając ogrzewanie na gazowe lub pompę ciepła. Jeśli jednak taka inwestycja nie jest w zasięgu portfela, należy zainwestować w czujnik tlenku węgla. Dodatkowo konieczna jest konserwacja komina- tu z pomocą przyjdzie fachowiec, który wyczyści go z sadzy i wykryje wszelkie zagrożenia. 

Pleśń i grzyby

Nieestetyczny, czarny nalot w łazience nie zawsze jest jedynie brudem. Z uwagi na dużą wilgoć w pomieszczeniu, może powstać pleśń. Charakteryzuje się nie tylko wyglądem, ale także zapachem. Często słyszy się o „zapachu wilgoci”, zwłaszcza w starszych domach, które mogły w przeszłości być narażone na powódź lub mają uszkodzony dach. Zdarza się, że grzyb pojawia się na ścianach, niezależnie od wysokości- zarówno przy suficie jak i przy podłodze można zauważyć zżółkły lub lekko czerniejący kolor plam. Poza brakiem estetyki w domu, brak interwencji w sprawie grzybów i pleśni może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu domowników. Działają one na układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy. W uniknięciu rozprzestrzeniania się problemu pomoże wietrzenie mieszkania, domu lub pomieszczenia, w którym się znajduje. Na rynku dostępne są grzybobójcze środki, które skutecznie zwalczają problem.